top of page

Zafałszowany miód z dodatkiem barwnika i sacharozy

W Czechach wykryto miody zafałszowane karmelem amoniakalno-siarczynowym oraz sacharozą. Pozostałe niezgodności opisaliśmy w treści artykułu.

Czechy, Państwowa Inspekcja Rolno-Spożywcza (SZPI) w maju 2022 r. opublikowała informacje o zafałszowanym miodzie lokalnego producenta z miasta Švihov. Zafałszowanie stwierdzono w następujących rodzajach miodów: lipowy, malinowy, sosnowy, leśny.


Fałszowanie miodu barwnikiem, sacharozą i inne niezgodności

Wszystkie z wymienionych miodów zostały zafałszowane – żaden z nich nie był autentyczny. Każdy rodzaj miodu został zafałszowany nieautoryzowanym dodatkiem karmelu amoniakalno-siarczynowego (E150d; barwnik). Dalej stwierdzono obecność zanieczyszczeń w postaci mikroskopijnych cząstek nietypowych dla miodu (np. włókna roślinne). Ponadto w przypadku wszystkich miodów analiza pyłkowa wykazała niezgodności odnośnie pochodzenia botanicznego. Dodatek sacharozy stwierdzono w miodzie lipowym, malinowym i leśnym. Niezgodną przewodność stwierdzono w miodzie leśnym i sosnowym. Kwestionowanymi parametrami były także kolor, smak i zapach.


Źródło: SZPI

Comments


bottom of page