top of page

Zafałszowanie 20 ton pomarańczy z chloropiryfosem w Hiszpanii

Hiszpańska Gwardia Cywilna skonfiskowała w Alicante 20 ton pomarańczy skażonych chloropiryfosem, które zostały zafałszowane i przeznaczone do sprzedaży.

Hiszpańska Gwardia Cywilna skonfiskowała w Alicante 20 ton pomarańczy skażonych chloropiryfosem - pestycydem, którego stosowanie w przemyśle spożywczym jest zakazane w Unii Europejskiej.


W ramach operacji przeprowadzono przeszukania w różnych zakładach przetwórstwa owocowego zlokalizowanych w Barcelonie, Castellón, Walencji, Murcji i Alicante. Firma z Alicante należała do przywódcy grupy przestępczej. Wszczęto śledztwo przeciwko siedmiu osobom, które są poderzjewane o przynależność do grupy przestępczej.


Proces fałszowania

Przywódca grupy kupił w Barcelonie wycofane z rynku pomarańcze, które pochodziły z Egiptu i świadomie zamierzał sprzedać owoce skażone chloropiryfosem. Importer, którego przedsiębiorstwo znajdowało się w prowincji Alicante oświadczył władzom, że pomarańcze z Barcelony zostały sprzedane przedsiębiorstwu w Murcji, a następnie w Walencji. Po zakupie przez przedsiębiorcę z prowincji Walencja założono, że przedsiębiorca ten zawarł umowę z inną firmą z regionu na zniszczenie skażonych pomarańczy. Jednak władze hiszpańskie wykryły nieprawidłowość tej deklaracji, a następnie ustaliły, że w fałszerstwie uczestniczyła sieć firm ze wschodniej Hiszpanii pod kierownictwem importera z Alicante. Osoby objęte dochodzeniem wystawiały fałszywe faktury i dokumenty zniszczenia, próbując oszukać władze co do zamiaru zniszczenia skażonych chloropiryfosem pomarańczy, które w rzeczywistości miały trafić do sprzedaży. Władze przejęły 20 ton pomarańczy.
Zespół FoodFakty ustawicznie monitoruje rynek i wszystkie wykryte przypadki zafałszowań w EU oraz reszcie świata. Niezwłocznie rejestruje wszystkie produkty w bazie Probase360, a klienci bazy codziennie otrzymują alert z bieżacymi wycofaniami z rynku i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne i pogłębiać informacje o sytuacji w module analitycznym bazy.

Comments


bottom of page