top of page

Zafałszowania w sektorze ryb i owoców morza

Prowadząc bazę zafałszowań żywności Probase360 odnotowaliśmy w ostatnim tygodniu kilka doniesień dotyczących nielegalnych działalności związanych z sektorem ryb i owoców morza.


Niezarejestrowany magazyn we Włoszech

We Włoszech karabinierzy z Cagliari wykryli i skontrowali firmę, która zarządzała magazynem zlokalizowanym w Quartu Sant'Elena. Przechowywano tam świeże i mrożone produkty rybne przeznaczone dla gastronomii. Obiekt nie posiadał wymaganej rejestracji w Urzędzie Zdrowia. Zajęto ponad 5 ton świeżych i mrożonych produktów rybnych o wartości handlowej około 300 000 EUR.


Nielegalne połowy kalmarów na wodach w pobliżu Galapagos

Według danych organizacji Oceana prawie 300 chińskich statków plądruje wody Rezerwatu Morskiego Galapagos. Od 13 lipca do 13 sierpnia zarejestrowano ponad 73 000 godzin nielegalnych połowów. Chiny są największym krajem rybackim na świecie i odpowiadają za 40% nakładu połowowego. Ponadto według wskaźnika połowów IUU, Chiny wypadają najgorzej jeśli chodzi o nielegalne połowy - flota tego kraju często zaangażowana jest w nielegalne, nieraportowane połowy, przeławianie, polowanie na zagrożone gatunki.


Nieidentyfikowalne małże, nielegalne połowy ryb i owoców morza

Pozostałymi przypadkami zafałszowań w sektorze ryb i owoców morza, które odnotowaliśmy w minionym tygodniu to m.in. nieidentyfikowalne małże w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wzrost nielegalnych połowów ryb i owoców morza w Meksyku oraz nielegalne połowy krabów na wodach granicznych pomiędzy USA a Kanadą.


Przypadki zafałszowań żywności klasyfikujemy na bieżąco w bazie zafałszowań żywności Probase360, która wspomaga analizę ryzyka. Zapytaj o dostęp do bazy poprzez formularz kontaktowy.


Źródła:
Comments


bottom of page