Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował o oskarżeniu dwóch firm z Dubaju za ich role w wielomilionowym programie eksportu konwencjonalnej (nieekologicznej) kukurydzy i soi do Stanów Zjednoczonych, w celu ich sprzedaży jako certyfikowane produkty ekologiczne.
Firmy Hakan Agro DMCC i Hakan Organics DMCC (obie z siedzibą w Dubaju) oraz trzy osoby z Turcji zostały oskarżone o spisek, przemyt i oszustwa elektroniczne.
Zarzuty fałszowania w latach 2015-2017
W akcie oskarżenia zarzuca się, że w okresie od listopada 2015 r. do maja 2017 r. oskarżeni prowadzili program, w ramach którego Hakan Agro, Hakan Organics i powiązane podmioty kupowały konwencjonalną soję i kukurydzę z Europy Wschodniej, które wysyłano do Stanów Zjednoczonych jako „ekologiczne”.
Wyróżnione w akcie oskarżenia zarzuty:
Pod koniec 2015 roku oskarżeni kupili konwencjonalne nasiona soi z Ukrainy w cenie 423 USD za tonę. Następnie oszuści zorganizowali wysyłkę tych samych nasion soi do Baltimore w stanie Maryland jako „soja ekologiczna” w cenie 614 USD za tonę, co daje łącznie ponad 4,9 mln USD.
Na początku 2016 roku oskarżeni zorganizowali zakup konwencjonalnej kukurydzy w cenie 168 USD za tonę z dostawą do Konstancy w Rumunii. Jednocześnie zorganizowano sprzedaż tej samej kukurydzy z Konstancy do Baltimore jako „ekologicznej” w cenie 247 USD za tonę. Faktury za zafałszowaną kukurydzę opiewały na ponad 3,3 mln USD.
Pod koniec 2016 roku oskarżeni wysłali 16 250 ton konwencjonalnej soi fałszywie oznaczonej jako „ekologiczna” z Turcji do Stanów Zjednoczonych, gdzie została sprzedana za ponad 10 mln USD.
Na początku 2017 roku oskarżeni wysłali 21 000 ton konwencjonalnej kukurydzy fałszywie oznaczonej jako „ekologiczna”. Faktury opiewały na ponad 6,7 mln USD.
Na początku 2017 roku oskarżeni zorganizowali transport konwencjonalnej soi fałszywie oznaczonej jako „ekologiczna” z Turcji do Baltimore.
Spisek jest zagrożony maksymalną karą pięciu lat więzienia.
Comments