top of page

W Holandii aresztowano pięć osób podejrzanych o nielegalne wprowadzenie na rynek wycofanych przypraw


Wydział Śledczy Holenderskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA-IOD) aresztował w kwietniu 2021 r. pięciu podejrzanych, którym postawiono zarzuty świadomego handlu szkodliwymi produktami - ziołami i przyprawami marki Verstegen w szklanych opakowaniach.


Wycofanie z powodu możliwej obecności odłamków szkła w przyprawach

Producent wycofał z rynku wadliwe partie w marcu ubiegłego roku z powodu możliwej obecności odłamków szkła. Odłamki mogły odpadać z górnej krawędzi szklanego opakowania, co stanowiło ryzyko dla bezpieczeństwa konsumentów.


Ponowne wprowadzenie na rynek przypraw bez wiedzy producenta

Wadliwe partie zostały rzekomo zniszczone, natomiast śledztwo wykazało, że produkty te zostały ponownie wprowadzone na rynek i stało się to bez wiedzy producenta. NVWA-IOD wszczęła dochodzenie pod kierownictwem prokuratury. Śledczy przeszukali dwie siedziby firmy w Zaltbommel i Zeewolde. Dzięki temu NVWA była w stanie namierzyć większość nielegalnie rozprowadzanych partii. Wyśledzone produkty zostały przejęte, dzięki czemu zostały skutecznie wycofane z rynku. Wśród wycofanych produktów, które ponownie trafiły na rynek znajdowały się następujące przyprawy: galangal, łagodna papryka, papryka ostra, chili, pieprz cayenne, pieprz czarny, włoska mieszanka przypraw, estragon, cynamon, kminek, gałka muszkatołowa. Numery partii znajdują się pod tym linkiem.


Bình luận


bottom of page