top of page

W Hiszpanii przejęto 50 ton zafałszowanych i niebezpiecznych dla zdrowia szynek iberyjskich

Agenci Gwardii Cywilnej i lokalnego urzędu ds. zdrowia i konsumpcji w Sewilli przejęli 50 000 kg szynek iberyjskich, które znajdowały się w dwóch tajnych magazynach.

Agenci Gwardii Cywilnej i lokalnego urzędu ds. zdrowia i konsumpcji w Sewilli przejęli 50 000 kg szynek iberyjskich, które znajdowały się w dwóch tajnych magazynach, zlokalizowanych w miastach Alcalá de Guadaira i Dos Hermanas (okolice Sewilli).


Zafałszowane i niebezpieczne dla zdrowia konsumentów szynki iberyjskie

Niektóre szynki były całkowicie porośnięte pleśnią, a na części z nich wykryto obecność larw owadów. Na miejscu wykryto również beczki z akarycydami, które wykorzystywano do zwalczania owadów. W magazynach znaleziono stanowiska do „liftingu”, w których szynki były najpierw myte wodą pod ciśnieniem lub spalane, aby wytopił się tłuszcz. Następnie nakładano na nie mieszaninę oleju roślinnego i węgla drzewnego, aby ich wygląd był jak najbardziej zbliżony do iberyjskich szynek Pata Negra. Gdy cały kawałek nie spełniał minimalnych wymagań narzuconych przez fałszerzy, krojono go na plasterki i w takiej formie miał trafić do sprzedaży. Ponadto hiszpańscy agenci znaleźli komory mroźne w złym stanie.


Oprócz nieprzestrzegania warunków higieniczno-sanitarnych, fałszowano etykiety produktów, manipulowano datami ważności, numerami partii, świadectwami zdrowia, a iberyjskie świadectwo jakości zostało skopiowane od innego operatora.


Dochodzenie prowadzone przez hiszpańskie władze

Operacja rozpoczęła się po przeprowadzonej przez Gwardię Cywilną inspekcji w zakładzie zajmującym się dystrybucją produktów z wieprzowiny. Agenci zauważyli pewne braki w etykietowaniu produktów, które po dokładnym zbadaniu doprowadziły do dwóch tajnych sklepów, które zostały zamknięte.


Ustalono, że zafałszowane produkty były dostarczane konsumentom, jak i sieciom handlowym. Oszuści zastępowali kawałki wieprzowiny iberyjskiej mięsem o niższej jakości. Ustalono, że niektóre kawałki zostały zasolone w 2017 r., ale pieczęcie wskazywały, że ubój świni miał miejsce w 2020 r., co potwierdziło podejrzenia dotyczące fałszowania.


Dalsza współpraca hiszpańskich władz oraz jednostek certyfikujących szynki iberyjskie była niezbędna do pełnego wyjaśnienia faktów. Prace śledcze doprowadziły do firm z siedzibami w Sewilli, Cáceres, Walencji, Salamance czy Madrycie. Niektóre z nich są badane jako współsprawcy spisku, a inne jako ofiary oszustwa.


Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.

Comments


bottom of page