top of page

W Hiszpanii aresztowano 14-tu członków grupy przestępczej, która fałszowała ekologiczne pistacje

Hiszpańska Gwardia Cywilna wspierana przez Francuską Żandarmerię Narodową i Europol zlikwidowała zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się produkcją, dystrybucją i sprzedażą zafałszowanych ekologicznych pistacji.


Hiszpańska Gwardia Cywilna wspierana przez Francuską Żandarmerię Narodową i Europol zlikwidowała zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się produkcją, dystrybucją i sprzedażą zafałszowanych ekologicznych pistacji, które nie spełniały norm dla produktów ekologicznych.


Pistacje z produkcji ekologicznej zmieszane z konwencjonalnymi

Operacja rozpoczęła się w 2019 roku na podstawie doniesień o nadużywaniu certyfikatów ekologicznych. Gwardia Cywilna wykryła rzekomo ekologiczne pistacje, które w rzeczywistości były mieszanką pistacji ekologicznych i konwencjonalnych. W tych „ekologicznych” pistacjach wykryto pestycydy, m.in. glifosat i chloran. Pestycydy były używane w celu poprawy jakości i ilości zbiorów oraz zwiększenia wartości pieniężnej produkcji.


Wskutek fałszerstwa nawet 80% zysku dla oszustów

W wyniku fałszerstwa oszuści sprzedawali zafałszowane pistacje z produkcji konwencjonalnej jako ekologiczne, uzyskując cenę wyższą nawet o 80%. Główny hiszpański dystrybutor tych zafałszowanych pistacji sprzedawał je bez spełnienia wymagań określonych przez sektor spożywczy i bez jakiejkolwiek gwarancji w zakresie certyfikacji ekologicznej.


Zafałszowane pistacje we Francji

Dzięki współpracy Europolu i Francuskiej Żandarmerii Narodowej ustalono, że pistacje od głównego hiszpańskiego dystrybutora były również sprzedawane we Francji.


Podsumowanie operacji

Hiszpańska operacja zakończyła się aresztowaniem 14 osób w Ciudad Real, Madrycie i Maladze. Szacuje się, że osoby te osiągnęły zysk w wysokości 6 mln euro. We Francji toczy się dalsze postępowanie w tej sprawie.


Źródło: Europol

Comments


bottom of page