top of page

W Bułgarii wykryto 30 ton zafałszowanej mrożonej jagnięciny z Macedonii Północnej

Bułgarska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności w kwietniu przeprowadziła wzmożone kontrole i wykryła ponad 30 ton mrożonej jagnięciny z Macedonii Północnej, która była fałszywie oznakowana jako bułgarska.

Bułgarska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności w kwietniu przeprowadziła wzmożone kontrole i wykryła ponad 30 ton mrożonej jagnięciny z Macedonii Północnej, która była fałszywie oznakowana jako bułgarska. Mięso znaleziono w rzeźni zlokalizowanej w okolicach miasta Kyrdżali.


Mięso zostanie przetworzone, zakaz importu z krajów trzecich dla ubojni

Próbki jagnięciny poddano analizie mikrobiologicznej, która wykazała, że mięso jest bezpieczne i zostanie skierowane do dalszego przetworzenia. Ubojnia, która próbowała wprowadzić w błąd swoich partnerów i konsumentów co do pochodzenia mięsa, otrzymała dwa ostrzeżenia i nakaz zaprzestania działalności związanej z importem i dystrybucją mięsa małych przeżuwaczy z krajów trzecich.


Hodowcy już wcześniej zgłaszali problem fałszowania pochodzenia jagnięciny

Już przed świętami wielkanocnymi bułgarscy rolnicy i handlarze twierdzili, że na lokalnym rynku sprzedawana jest zafałszowana macedońska jagnięcina, a wcześniej atakowali import ukraińskiego zboża, używając argumentów związanych z dumpingiem i wątpliwą jakością. Według bułgarskiego stowarzyszenia zrzeszającego hodowców, ponad 200 ton jagnięciny z Macedonii Północnej trafiło do Bułgarii po cenie poniżej 7 euro za kilogram, czyli około 30% mniej w porównaniu do produkcji krajowej w Bułgarii.


Jest to kolejny przypadek potwierdzający trend fałszowania pochodzenia żywności, szczególnie mięsa i został on opublikowany w raporcie Wspólnego Centrum Badawczego o zafałszowaniach żywności za kwiecień 2023 r.


Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Коментарі


bottom of page