top of page

Władze włoskie wykryły wielomilionowe oszustwa związane z ekologicznymi migdałami, owocami i warzywa

Włoskie media opublikowały informacje odnośnie wielomilionowych oszustw w branży żywności ekologicznej. Oszustwa dotyczyły głównie rzekomo ekologicznych migdałów, pomidorów, suszonych owoców, brzoskwiń i truskawek, które eksportowano do krajów UE.

Włoskie media powołując się na informacje Guardia di Finanza i Ministerstwa Rolnictwa, opublikowały informacje odnośnie wielomilionowych oszustw w branży żywności ekologicznej na przestrzeni lat 2016-2022. Oszustwa dotyczyły głównie rzekomo ekologicznych migdałów i pomidorów, ale wspomniano także o suszonych owocach, brzoskwiniach i truskawkach. W oszustwo zaangażowanych było co najmniej osiem włoskich firm, a produkty były eksportowane do krajów członkowskich UE (m.in. do Niemiec, Holandii, Francji, Austrii, Hiszpanii, Danii i Belgii).


Szczegóły oszustwa – współpraca wielu firm, skomplikowany łańcuch dostaw, fałszywe dokumenty


Jako głównych winowajców wymieniono trzech przedsiębiorców, odpowiednio z prowincji Caserta, Cuneo i Katania, którzy importowali zza granicy głównie migdały oraz pomidory i ich przetwory, ale poinformowano również o suszonych owocach, brzoskwiniach i truskawkach. Produkty te często były zanieczyszczone niedozwolonymi substancjami chemicznymi w rolnictwie ekologicznym.


Przedsiębiorca z Caserty jest właścicielem gospodarstwa specjalizującego się w produkcji ekologicznych owoców i warzyw oraz dwóch firm przetwórczych, których obroty przekraczają 20 mln euro rocznie. Natomiast przedsiębiorstwo z Katanii zajmuje się importem i eksportem migdałów oraz suszonych owoców, a firma z Cuneo odpowiada za import i eksport wszystkich tych produktów.


Obie firmy z Caserty produkowały i kupowały konwencjonalne pomidory oraz przetwory pomidorowe, ale także brzoskwinie i truskawki. Firma z Katanii importowała konwencjonalne migdały. Spółka z Cuneo eksportowała te produkty jako ekologiczne do krajów Unii Europejskiej.


Aby ukryć prawdziwy charakter sprzedawanych produktów, trzej przedsiębiorcy współpracowali z innymi firmami, które dostarczały dokumenty o charakterze fiskalnym i niefiskalnym, co pomogło w ukryciu oszukańczej działalności. Tymi firmami były przedsiębiorstwa i spółdzielnie rolne oraz firmy przetwórcze, które działały na terenie Apulii, Kalabrii i Lacjum. Śledztwo rozpoczęto na podstawie doniesień o nieprawidłowościach, które zaczęły docierać z europejskich organów nadzorczych z Niemiec, Holandii, Francji, Austrii, Hiszpanii, Danii i Belgii. Pierwsze doniesienia pojawiły się już w 2016 r., ale dochodzenie faktycznie rozpoczęło się dopiero w 2019 r.


Obecnie prowadzone są czynności związane z poszukiwaniem siedmiu osób oraz zabezpieczeniem ośmiu przedsiębiorstw. Działania te mają na celu poszukiwanie dokumentów i pozostałych elementów, które można powiązać z tymi fałszerstwami. Ponadto organy ścigania rozpoczęły szczegółowe śledztwo w zakresie identyfikowalności wprowadzonych do obrotu produktów. Działania te mają na celu ustalenie rzeczywistej ilości zafałszowanych produktów, które wprowadzono na rynek. Dochodzenia nie zostały zatem jeszcze zakończone.


Władze włoskie wprowadzają środki bezpieczeństwa


Władze włoskie wprowadzają środki bezpieczeństwa, które przewidują tymczasowy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na okres 12 miesięcy. Ponadto dla pięciu czołowych dużych przedsiębiorstw, prowadzących działalność w zakresie handlu produktami rolnictwa ekologicznego, orzeczono obostrzenia w przypadku podejmowania działań na terenie prowincji Ceserta. Wskazano, że te środki bezpieczeństwa nie są jeszcze ostateczne, a adresaci będą mogli skorzystać z środków odwoławczych.


Branża żywności ekologicznej jest jedną z najbardziej podatnych na zafałszowania. Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.


Comments


bottom of page