top of page

Władze włoskie przejęły 16 ton nielegalnych winogron chronionej odmiany


W czerwcu 2023 r. włoskie służby celne przejęły 16 ton nielegalnie uprawianych winogron Early Sweet z Egiptu.

Skonfiskowana w porcie w Rawennie przesyłka, była przeznaczona dla firmy z Werony i fałszywie oznakowana jako inna odmiana (Sugraone), co jest powszechną metodą ukrywania przemytu chronionych odmian owoców.


Chroniona odmiana winogron

Odmiana winogron Early Sweet jest zastrzeżona przez grupę Grapa Varieties, która specjalizuje się w hodowli winogron stołowych. Grupa ściśle współpracuje z organami celnymi w portach międzynarodowych, pomagając w testach DNA, które przeprowadza się w celu identyfikacji nielegalnie wyprodukowanych odmian. Na przestrzeni ostatnich lat jest to czwarty zniszczony kontener.


Importer odpowiedzialny za nielegalny transport został zgłoszony przez organy celne włoskiej prokuraturze. Ponadto grupa Grapa Varieties zwróciła się do władz egipskich z prośbą o przekazanie informacji dotyczących nazwy eksportera, pakowni i gospodarstwa uczestniczącego w tym naruszeniu. Egipt również poczynił znaczne wysiłki, aby zająć się takimi przypadkami u źródła. W zeszłorocznym orzeczeniu sądu w Egipcie nakazano zniszczenie ponad 9 000 nielegalnych winorośli odmiany Early Sweet.


Kommentare


bottom of page