top of page

SOKI JABŁKOWE PRODUKCJI "EKOLOGICZNEJ" Z ZEPSUTYCH SUROWCÓW

We Włoszech przyłapano na oszustwach żywnościowych dwie firmy z Trentino, które sprzedawały zafałszowane soki jabłkowe produkcji "ekologicznej".

W miesięcznym zestawieniu artykułów na temat oszustw i fałszowania żywności ze stycznia 2021 r., przygotowanym przez Komisję Europejską opublikowano kilka ciekawych przypadków fałszowania żywności. Jeden z nich dotyczy zafałszowanego soku jabłkowego produkcji "ekologicznej".


Zafałszowany sok jabłkowy produkcji "ekologicznej"

We Włoszech na oszustwach żywnościowych przyłapano dwie włoskie firmy z Trentino (Dolomiti Fruits i Dolomiti Fruits Service Srl), które sprzedawały niskiej jakości sok jabłkowy, błędnie oznakowany jako "organiczny". Sok ten w rzeczywistości był produkowany z zepsutych owoców (z wysokim poziomem mykotoksyn) i zawierał dodatek nieautoryzowanych substancji (np. cukier, pozostałości pestycydów). Operacja dotycząca Trentino jest częścią śledztwa rozpoczętego w czerwcu 2019 r., zwanego "Bad Juice". Podczas operacji przejęto 1411 ton sfałszowanych "ekologicznych" soków, dżemów i przetworów owocowych o wartości blisko 5 mln euro. Te zafałszowane produkty wytwarzane były z surowców pochodzących z Serbii i Chorwacji.


Baza zafałszowań żywności Probase360

Wszystkie przypadki zafałszowań żywności publikujemy na bieżąco w bazie zafałszowań żywności Probase360.


Źródło: https://www.ildolomiti.it/economia-e-lavoro/2021/succo-concentrato-di-mela-con-acqua-e-zucchero-falsamente-venduto-per-biologico-due-aziende-trentine-nei-guai-sequestrati-beni-per-3-milioni-di-euro

bottom of page