top of page

Skażony narkotykiem szampan spowodował w Niemczech śmierć jednej osoby

Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA) ostrzega konsumentów, aby bardzo uważali na 3-litrowe butelki szampana marki Moët & Chandon Ice Impérial. W Niemczech i Holandii odnotowano 11 zachorowań.

Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA) ostrzega konsumentów, aby bardzo uważali na 3-litrowe butelki szampana marki Moët & Chandon Ice Impérial.


Jak podaje NVWA, skażone narkotykiem MDMA (ecstasy) butelki szampana o pojemności 3 l znalazły się w Niemczech, jak i w Holandii, a picie zawartości zagraża życiu. W Niemczech spożycie tego trunku doprowadziło do śmierci jednej osoby, a kolejnych siedem wymagało hospitalizacji. NVWA podaje, że w Holandii stwierdzono cztery przypadki zachorowań. Według niemieckich mediów, skażona butelka została podana w restauracji, a policja uważa, że ​​został on zakupiony przez restaurację w dobrej wierze jako produkt oryginalny.

W obu przypadkach skażone butelki zostały zakupione za pośrednictwem nieznanej dotąd strony internetowej. Producent Moët Hennesy poinformował o tym NVWA w czwartym tygodniu lutego 2022 r.

Nie wiadomo w jaki sposób narkotyk znalazł się w tych butelkach i NVWA nie jest w stanie oszacować, czy w obiegu jest więcej takich butelek.


Informacje o skażonym produkcie

NVWA wzywa do zwracania uwagi na 3-litrowe butelki Moët & Chandon Ice Imperial z kodem partii LAJ7QAB6780004, który można znaleźć na etykiecie z tyłu butelki. Urząd prosi o pozostawienie butelki nietkniętej, jeśli jej zawartość wzbudza podejrzenia. Niemożliwe jest odróżnienie z zewnątrz butelek skażonych od właściwych, ale podczas nalewania widoczne są wyraźne różnice. Szampan z MDMA ma czerwonobrązowy kolor, który z czasem ciemnieje i inny zapach. Ponadto podczas nalewania szampana widoczny był brak dwutlenku węgla (trunek nie musował).

W przypadku podejrzeń co do butelki, NVWA odradza smakowanie nawet najmniejszej ilości trunku (nawet bez połykania) i powiadomienie policji.Źródła:


Zespół FoodFakty ustawicznie monitoruje rynek i wszystkie wykryte przypadki zafałszowań w EU oraz reszcie świata. Niezwłocznie rejestruje wszystkie produkty w bazie Probase360, a klienci bazy codziennie otrzymują alert z bieżacymi wycofaniami z rynku i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne i pogłębiać informacje o sytuacji w module analitycznym bazy.


Comments


bottom of page