Brytyjski Departament ds. Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich opublikował dwa raporty, przedstawiające wszechstronny i dokładny przegląd problemu fałszowania żywności.
Brytyjska DEFRA (Departament ds. Środowiska, Żywności, Spraw Wiejskich) opublikowała dwa raporty, przedstawiające wszechstronny i dokładny przegląd problemu fałszowania żywności.
Celem projektu było zidentyfikowanie globalnych czynników napędzających oszustwa w branży spożywczej, które mogą mieć wpływ na Wielką Brytanię w perspektywie krótko- i średnioterminowej, oraz powiązanie tego z oceną obecnych i pojawiających się narzędzi oraz technik ograniczania oszustw w branży spożywczej, aby ocenić, w jaki sposób można je wykorzystać do informowania o przyszłej brytyjskiej polityce rolno-spożywczej.
Projekt podzielono na dwie fazy, których wynikiem jest powstanie dwóch raportów.
Raport – faza 1
Pierwszy raport jest sprawozdaniem z prac przeprowadzonych w fazie 1 projektu, które obejmowały:
Przegląd literatury w celu zidentyfikowania globalnych czynników powodujących fałszowanie żywności
Warsztaty eksperckie mające na celu zidentyfikowanie globalnych czynników napędzających oszustwa w branży spożywczej, narzędzi ograniczania oszustw w branży spożywczej oraz pomysłów na to, co Wielka Brytania może zrobić lepiej, aby ograniczyć oszustwa w branży spożywczej
Ankieta internetowa mająca na celu przetestowanie wyników przeglądu literatury i warsztatów eksperckich z szerszą publicznością
Kluczowe ustalenia przeprowadzone w fazie 1 projektu streszczono w punktach, które przedstawiamy poniżej.
Za pięć głównych światowych czynników napędzających oszustwa w branży spożywczej uznano:
Czynniki makroekonomiczne, które mają bezpośredni wpływ na podaż/popyt na żywność, np. konflikty, choroby i klęski żywiołowe.
Popyt konsumencki ze względu na trendy pochodzenia, etyczną lub złożoną żywność, która jest droga w przygotowaniu, a przy tym łatwa do fałszowania.
Złożoność globalnych łańcuchów dostaw żywności .
Czynniki makroekonomiczne, które mają chroniczny wpływ na podaż w porównaniu z popytem na kluczowe produkty spożywcze, np. zmiana klimatu / globalny wzrost liczby ludności.
Niejednoznaczne lub niepraktyczne przepisy lub wymogi dotyczące etykietowania
Pięć najczęściej używanych narzędzi/baz danych ograniczających oszustwa to:
System wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF)
Narzędzia analityczne bezpieczeństwa
Brytyjski system nadzoru żywności (UKFSS)
HorizonScan
Dane z systemu monitorowania egzekwowania przepisów władz lokalnych (LAEMS).
Pięć najczęściej wykorzystywanych "innych" źródeł informacji w celu ograniczenia oszustw w branży spożywczej to:
Audyt/certyfikacja zgodnie z normami
Sieć Autentyczności Żywności
Plany pobierania próbek
Udostępnianie informacji
Oceny podatności / zagrożeń (opracowane w ramach organizacji / na podstawie przewodnika komercyjnego lub zewnętrznego).
Pięć najwyżej ocenianych pomysłów na to, "co Wielka Brytania mogłaby zrobić lepiej, aby złagodzić oszustwa w branży spożywczej" to:
Wiarygodny praktyczny przewodnik/zestaw narzędzi do ograniczania ryzyka dla mniejszych firm
Lepsza komunikacja i wymiana informacji
Wymiana informacji wywiadowczych w całym łańcuchu dostaw z uwzględnieniem organów regulacyjnych
Lepsze wykorzystanie sztucznej inteligencji
Pozyskiwanie danych, udostępnianie narzędzi rządowych i baz danych.
Raport – faza 2
Faza 2 zidentyfikowała i oceniła narzędzia oraz źródła informacji najczęściej wykorzystywane do ograniczania oszustw związanych z żywnością poprzez krytyczny przegląd literatury i ustrukturyzowane wywiady ze światowymi ekspertami w tej dziedzinie. Wykaz jest obszerny (81 najpopularniejszych narzędzi) i zróżnicowany (19 kategorii według celu, z szerokimi pokrywającymi się kategoriami ustalania priorytetów ryzyka, ograniczania ryzyka oraz ujawniania lub zniechęcania do oszustw).
Działania ujawniły, że większość cyfrowych "narzędzi" koncentruje się na rozwiązywaniu problemu zagrożeń zewnętrznych związanych z rankingiem ryzyka lub na wykazywaniu identyfikowalności łańcucha dostaw. W ostatnim czasie nastąpił wzrost popularności cyfrowych systemów zarządzania cyklem życia produktu (PLM), zarządzania zgodnością i systemów "skanowania horyzontu". Prawdopodobnie procesy te przyspieszą dzięki postępowi technologicznemu i adaptację technologii rozproszonego rejestru (np. blockchain) oraz Internetu rzeczy.
Niektóre z najważniejszych czynników powodujących oszustwa w branży spożywczej (zidentyfikowane na etapie 1 niniejszego projektu) są w niewystarczającym stopniu uwzględnione w obecnych narzędziach. Istnieje znacznie mniej narzędzi do dostarczania rozwiązań dla potrzeb związanych z systemową oceną podatności lub zapobieganiem indywidualnej przestępczości. Istnieje kilka narzędzi pomagających w analizie przyczyn oszustw w branży spożywczej.
Oba raporty dostępne są do pobrania pod poniższym linkiem źródłowym.
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Comments