top of page

Ponad 3 miliony euro zysku ze sprzedaży zafałszowanego szafranu. Hiszpańska Gwardia Cywilna rozbija

Hiszpańska Gwardia Cywilna rozbiła grupę przestępczą, która sprzedawała sproszkowany ekstrakt z gardenii jako szafran.

Hiszpańska Gwardia Cywilna rozbiła grupę przestępczą, która sprzedawała sproszkowany ekstrakt z gardenii jako szafran. W wyniku operacji „Garden” aresztowano 11 osób za przestępstwa przeciwko zdrowiu publicznemu, oszustwa i członkostwo w organizacji przestępczej. W ramach operacji skupiono się na trzech przedsiębiorstwach, a dochodzenia przeprowadzono w Maladze, Barcelonie, Alicante, Granadzie i Almerii.


Proces fałszowania

Grupa przestępcza wypracowała sposób, dzięki któremu substytucja była prawie niewykrywalna. Gardenia ma podobny kolor i często była używana do podrabiania szafranu. Zwykle można ją wykryć, ponieważ zawiera związek znacznikowy, którego nie ma w szafranie. Oszuści wypracowali sposób na zmniejszenie stężenia znacznika do poziomów, które w praktyce były prawie niewykrywalne. W ten sposób fałszerze umożliwili dystrybucję znacznie tańszego składnika po zawyżonych cenach – przy użyciu fałszywych dokumentów importowych.


Koszty pozyskania gardenii są znacznie niższe od pozyskania tej samej ilości szafranu. Gardenię można zbierać intensywnie, natomiast szafran należy zbierać ręcznie ze względu na delikatność produktu. Dlatego cena zbiorów szafranu jest 10 razy wyższa niż w przypadku gardenii.


Gardenia nie jest uważana za żywność w Unii Europejskiej. Importowany ekstrakt z gardenii nie spełniał żadnych norm bezpieczeństwa i nie przestrzegał europejskich przepisów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa żywności.


Oszuści importowali z Chin ekstrakty gardenii z fabryki zajmującej się produkcją barwników. Na prośbę hiszpańskich firm produkt przerabiano na szafran poprzez zmianę etykiety, dokumentacji technicznej i celnej. Gdy produkt znalazł się na terytorium Hiszpanii był traktowany i przechowywany zgodnie z wymaganiami klientów. Sfałszowany produkt wprowadzano na rynek za pośrednictwem dużych sieci dystrybucji, a konsumenci płacili cenę jak za szafran.


Co najmniej 3 miliony euro zysku z oszustw

Według szacunków Gwardii Cywilnej, oszuści osiągnęli minimalny zysk w wysokości 3 mln euro. Kupiec wprowadzając na rynek zafałszowany produkt osiągał zyski bliskie 800%. Fakt ten uniemożliwiał uczciwą konkurencję ze strony innych firm z sektora. Z rynku wycofano ponad 2000 kg zafałszowanego szafranu o wartości ponad 750 tys. euro


Źródło: Guardia Civil

Comments


bottom of page