top of page

Olej palmowy zafałszowany barwnikiem Sudan IV

Wycofanie nigeryjskiego oleju palmowego z powodu zafałszowania barwnikiem Sudan IV

Kanadyjska Agencja Kontroli Żywności (CFIA) 1 lutego 2021 r. poinformowała o wycofaniu przez firmę Crestar Healthcare Group Ltd. nigeryjskiego oleju palmowego marki Obiji z powodu zafałszowania barwnikiem Sudan IV.


Nadal aktualne fałszowanie barwnikami Sudan

Publikując codziennie informacje o zafałszowaniach żywności w bazie Probase360 zauważamy nowe sposoby fałszowania żywności, ale regularnie dostrzegamy też powroty klasycznych przypadków. Obecność barwnika Sudan IV w oleju palmowym jest bardzo znanym przykładem fałszowania żywności i tego typu zafałszowania były szczególnie popularne w latach 2003-2006 (RASFF). Jak widać ta zakazana praktyka jest nadal stosowana, pomimo walki z zafałszowaniami żywności na całym świecie. Każdego roku wycofywane są kolejne produkty z powodu wykrycia obecności barwników Sudan. Tym razem zafałszowany produkt trafił do Kanady, aczkolwiek analizując portal RASFF można wywnioskować, że barwniki Sudan wykrywane są również w UE – głównie w przyprawach i oleju palmowym, które pochodzą z krajów spoza UE (głównie z Azji i Afryki).


Baza Probase360

Analiza ryzyka to podstawowe narzędzie zapobiegania zafałszowaniom żywności. Żeby wykonać analizę niezbędne są wiarygodne dane. Przypadki zafałszowań żywności z całego świata zbieramy i klasyfikujemy na bieżąco w bazie Probase360, narzędzia statystyczne bazy umożliwiają określenie trendów. Do bazy dodajemy tabele ryzyka krajów oraz zgodny z wymogami GFSI półautomatyczny plik excel.

Zwiększ poziom bezpieczeństwa swoich produktów korzystając z Probase360 i Strefy Managera FoodFakty.


Comments


bottom of page