top of page

Ogromna skala fałszowania pochodzenia włoskich przetworów pomidorowych

Władze włoskie w ramach operacji "Scarlatto" odkryły ogromną skalę fałszowania produktów z przetworzonych pomidorów, które były fałszywie oznakowane jako wytworzone w 100% z włoskich pomidorów lub w 100% z pomidorów toskańskich.

Władze włoskie w ramach operacji "Scarlatto" odkryły ogromną skalę fałszowania produktów z przetworzonych pomidorów (głównie przecierów), które były fałszywie oznakowane jako wytworzone w 100% z włoskich pomidorów lub w 100% z pomidorów toskańskich. Sprawa dotyczy zakładu produkcyjnego Italian Food S.P.A., który należy do grupy Petti.


Przejęcie 3500 ton gotowych produktów oraz 977 ton półproduktu i pomidorów

Władze zajęły 3500 ton gotowych do wprowadzenia przetworów z pomidorów (pakowanych w butelki, słoje, słoiki i inne opakowania o różnej pojemności) z fałszywszą deklaracją pochodzenia. Ponadto zajęto 977 ton zagęszczonego półproduktu i pomidorów obcego pochodzenia (spoza UE). Szacunkowa wartość zajętych produktów wynosi co najmniej 3 miliony euro.


Mieszanie koncentratu pomidorowego spoza UE z półproduktami z włoskich pomidorów

Proces fałszowania polegał na wytworzeniu produktu przy użyciu znacznej ilości koncentratu pomidorowego spoza UE i zmieszaniu go z półproduktami z włoskich pomidorów. Zajęto obszerną dokumentację księgową, administracyjną i laboratoryjną, w tym nieoficjalne i odręcznie przygotowane karty produkcyjne, na których znajduje się projekt fałszowania składu i pochodzenia przetworów pomidorowych.

Ponadto w ramach operacji stwierdzono nieprzestrzeganie dekretu zawieszającego działalność produkcyjną w zakładzie Venturina Terme oraz budowę na tym terenie budynku o powierzchni około 4000 m2, pomimo braku pozwolenia na budowę. Oskarżono 6 osób o współudział w oszustwach handlowych.


コメント


bottom of page