top of page

Nielegalna sprzedaż koniny w Belgii

W Belgii aresztowano sześć osób podejrzanych o fałszowanie paszportów i pochodzenia koni, aby sprzedawać je jako zdatną do spożycia.

Według informacji przekazanych przez belgijskie media na początku czerwca 2022 r., Policja Federalna przeprowadziła naloty w mieście Namur i Antwerpii, które doprowadziły do aresztowania sześciu osób podejrzanych o fałszowanie paszportów koni rekreacyjnych, które w dalszej kolejności miały trafić jako żywność do spożycia.


Dochodzenie międzynarodowe przy współpracy z Europolem

Według prokuratury podejrzanych uważa się za członków zorganizowanej grupy przestępczej. Europol oraz specjalna jednostka hiszpańskiej Gwardii Cywilnej biorą udział w dochodzeniu, które dotyczy importu i eksportu na dużą skalę osłów, koni i innych zwierząt.


Działanie pod przykrywką hurtowni żywca

Osoby aresztowane działały pod przykrywką hurtowni żywca, produktów rolnych i tekstyliów. Kontrole belgijskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (AFSCA) i Inspektoratu Dobrostanu Zwierząt wykazały, że przestępcy manipulowali paszportami zwierząt i mikroczipami. Podejrzani zmieniali pochodzenie koni, aby sprzedawać je na mięso końskie, ponadto oszustwa obejmowały również handel egzotycznymi i chronionymi zwierzętami. Przestępcy potrafili oszukać system w celu uzyskania korzyści finansowych, tworząc potencjalne zagrożenie dla zdrowia publicznego i łańcucha pokarmowego.

Podczas nalotu zajęto paszporty koni, świadectwa zdrowia, środki znieczulające i hormony, pojazdy, gotówkę oraz broń. Konie zostaną objęte ochroną AFSCA.


Opmerkingen


bottom of page