top of page

Niedozwolone barwniki sudanowe w kurkumieCentrum Bezpieczeństwa Żywności z Hongkongu (CFS) wykryło obecność barwników sudanowych w mielonej kurkumie w ilości 0,22 ppm. Barwniki te są niedozwolone do stosowania w żywności. Produkt sprzedawany był w 50 gramowych szklanych opakowaniach jako mielona kurkuma (Ground Turmeric) pod marką Nguan Soon z Tajlandii. Dystrybutorem jest Brilliant Sky Trading Limited, a decyzja została opublikowana 8 października 2020 r.


O marce Nguan Soon

Firma odpowiedzialna za wyżej wymienioną markę powstała w 1954 roku, jest firmą transparentną i teoretycznie można ją uznać za zaufaną. Jej produkty były wielokrotnie nagradzane, m. in. dzięki kontroli jakości. Firma kieruje się ścisłymi zasadami kontroli jakości, aby zapewnić utrzymanie najwyższych standardów higieny w całym procesie produkcyjnym. Jednakże władze Hongkongu wykryły w mielonej kurkumie Ngaun Soon obecność niedozwolonych barwników sudanowych, co należy uznać za fałszowanie żywności. Władze Hongkongu nie podały szczegółów i nie znamy dokładnego procesu fałszowania tego produktu, ale należy mieć na uwadze, że na rynek mogą trafić zafałszowane produkty od zaufanych producentów.


Baza Probase360

Analiza ryzyka to podstawowe narzędzie zapobiegania zafałszowaniom żywności. Żeby wykonać analizę niezbędne są wiarygodne dane. Przypadki zafałszowań żywności z całego świata zbieramy i klasyfikujemy na bieżąco w bazie Probase360, narzędzia statystyczne bazy umożliwiają określenie trendów. Do bazy dodajemy tabele ryzyka krajów oraz zgodny z wymogami GFSI półautomatyczny plik excel.


Comentarios


bottom of page