top of page

Hiszpańskie władze zlikwidowały jedną z największych grup przestępczych fałszujących whisky

Hiszpańska Gwardia Cywilna wraz z Agencją Podatkową zlikwidowały jedną z największych grup przestępczych odpowiedzialnych za produkcję i dystrybucję nielegalnej whisky.

Hiszpańska Gwardia Cywilna wraz z Agencją Podatkową zlikwidowały jedną z największych grup przestępczych odpowiedzialnych za produkcję i dystrybucję nielegalnej whisky.

Hiszpańsko-azjatycka grupa przestępców prowadziła swoją działalność w La Rioja, Jaén i w Ciudad Real. Hiszpańskie władze wyliczyły, że w przypadku powodzenia całej operacji przestępcy mogli wyrządzić szkody finansowe o łącznej wartości ponad 4,6 mln euro, z czego około 3,8 mln euro dotyczyłoby producenta podrabianej przez przestępców marki (nie podano jakiej).


Ogromna ilość zafałszowanej whisky i opakowań

W trakcie postępowania wykryto ogromną ilość sfałszowanych materiałów i surowców importowanych z Chin, które wykorzystywano do podrabiania whisky. Wśród przejętych towarów znajdowało się około 300 000 podrobionych pustych butelek whisky, 171 200 sfałszowanych banderol, 18 400 zakrętek i ponad 27 000 pudełek kartonowych z logo znanej marki. Ponadto skonfiskowano 9550 litrów alkoholu przeznaczonego do wytworzenia fałszywego produktu, 11 200 litrów przygotowanej i gotowej do butelkowania whisky, a także 36 460 litrów już zabutelkowanej whisky.


Proces fałszowania whisky

Przestępcy korzystali z osoby prawnej związanej z dystrybucją napojów alkoholowych w La Rioja. Pierwsza siedziba przestępców zlokalizowana została w Ciudad Real. Zarządzana była przez azjatyckiego biznesmena, który sprowadzał z Azji sfałszowane banderole oraz podrobione butelki, etykiety i zakrętki.

Butelki i nakrętki wysyłane były do drugiej siedziby, która znajdowała się w La Rioja. W tym miejscu mieszanina alkoholowa była przygotowywana, a następnie butelkowana. Zabutelkowana whisky wysyłana była do Ciudad Real, gdzie umieszczano etykiety i banderole. W tym miejscu produkt był już gotowy do dystrybucji. Przestępcy przygotowali linię dystrybucyjną w prowincji Jaén w celu ostatecznej sprzedaży podrobionych towarów. Władze aresztowały 14 osób.Comments


bottom of page