top of page

Hiszpańska firma podejrzewana o fałszowanie certyfikatów ekologicznych pistacji

Hiszpańska firma podejrzewana o fałszowanie certyfikatów ekologicznych pistacji, które trafiły głównie na rynek Francji.

Jak podają hiszpańskie media, w tym El Independiente, firma Pistachios del Sol została objęta dochodzeniem, dotyczącym sprzedaży zafałszowanych ekologicznych pistacji, które trafiły głównie na rynek Francji. Wspólne dochodzenie hiszpańskich i francuskich władz, przy współpracy z Europolem zostało skierowane na jednego z głównych hiszpańskich sprzedawców pistacji, firmę Pistachios del Sol, która jest podejrzewana o produkcję fałszywych pistacji ekologicznych.


Dochodzeniem objęto ponad 70 osób

Operację rozpoczęto jeszcze w 2019 r., a sprawa dotyczy sprzedaży konwencjonalnych pistacji jako ekologicznych. Sprzedaż tych pistacji miała miejsce głównie we Francji, a dochodzeniem objętych jest ponad 70 osób i zostało rozszerzone o fałszowanie dokumentów urzędowych i pranie pieniędzy. Dochodzenie zostało uznane za tajne w Hiszpanii, jak i we Francji. Gwardia Cywilna zajmuje się tą sprawą od pewnego czasu i rzekomo w ramach operacji Pevera wykryła firmę, która zajmowała się produkcją, dystrybucją i sprzedażą fałszywych ekologicznych pistacji.


Nawet 6 milionów euro zysku z oszustwa

Gwardia Cywilna szacuje, że zyski z oszustwa przekraczają 6 milionów euro. W oficjalnym komunikacie firma Pistachos del Sol poinformowała, że jest zaangażowana w dochodzenie, które obejmuje lata 2016-2018. Jednocześnie firma podkreśla, że zawsze sprzedawała pistacje ekologiczne, które nigdy nie zostały poddane reklamacjom ze strony swoich klientów, a skarga została złożona przez konkurencyjną firmę, której jedynym celem jest zdyskredytowanie wizerunku Pistachos del Sol. Na oficjalne informacje trzeba poczekać do zakończenia dochodzenia.


Zespół FoodFakty ustawicznie monitoruje rynek i wszystkie wykryte przypadki zafałszowań w EU oraz reszcie świata. Niezwłocznie rejestruje wszytskie produkty w bazie Probase360, a klienci bazy codziennie o godzinie 6.00 otrzymują alert z bieżącymi wycofaniami z rynku i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz pogłabiać informacje o systuacji w module analitycznym bazy.

コメント


bottom of page