top of page

Firma z Kordoby fałszowała certyfikaty ekologiczne nasion słonecznika i rzepaku

Służba Ochrony Przyrody (Seprona) Gwardii Cywilnej wykryła nieprawidłowości w obrocie nasionami słonecznika i rzepaku, które były fałszywie oznakowane jako pochodzące z produkcji ekologicznej.

Hiszpania. Służba Ochrony Przyrody (Seprona) Gwardii Cywilnej wykryła nieprawidłowości w obrocie nasionami słonecznika i rzepaku, które były fałszywie oznakowane jako pochodzące z produkcji ekologicznej. Pierwsze analizy pozwoliły na wykrycie sfałszowania dokumentacji, która fikcyjnie certyfikowała produkty jako ekologiczne. W produktach wykryto m.in. pozostałości środków ochrony roślin. Dzięki postępowaniu ustalono, że nasiona słonecznika i rzepaku pochodzą z Rumunii, a ich miejscem docelowym były Bułgaria, Włochy i Niemcy.


Fałszowanie dokumentacji dla zysków ekonomicznych

Gwardia Cywilna ustaliła, że pierwszym nabywcą produktów od rumuńskich operatorów zawsze była firma z prowincji Kordoba, która świadomie kupowała produkty pochodzące z rolnictwa konwencjonalnego, fałszowała dokumenty i „certyfikowała” je jako produkty z upraw ekologicznych. Następnie zafałszowane nasiona były dystrybuowane przy pomocy pośredników do krajów docelowych.

W informacji źródłowej nie podano jak dużo zafałszowanych nasion zostało wprowadzonych do obrotu, ale wiadomo, że dochodzenie rozpoczęto już w lutym 2019 r. i trwało ono ponad rok. Zidentyfikowano sześciu podejrzanych w tej sprawie.

Przypadek ten jest wybranym przez nas przypadkiem z raportu Komisji Europejskiej „Podsumowanie oszustw żywnościowych – czerwiec 2021”. To i ponad 100 źródeł z całego świata uwzględniamy w bazie zafałszowań żywności Probase360


Comments


bottom of page