top of page

41 aresztowanych za sprzedaż nielegalnej i potencjalnie niebezpiecznej koniny


Europol opublikował informację o operacji, podczas której aresztowano 41 osób. Wspólna operacja Europolu i Hiszpańskiej Gwardii Cywilnej była ukierunkowana na nielegalną sprzedaż nienadającej się do spożycia koniny.


Organizacja przestępcza zaangażowana w nielegalną sprzedaż została powiązana z licznymi przestępstwami, w tym fałszowaniem żywności, praniem pieniędzy, fałszowaniem dokumentów. Nieidentyfikowalne mięso sprzedawano w Hiszpanii, Belgii, Niemczech, Włoszech.


Dochodzenie ujawniło dużą organizację przestępczą, która zmieniała identyfikowalność koniny poprzez fałszowanie dokumentów przewozowych i identyfikacyjnych. W trakcie działań operacyjnych hiszpańskie władze aresztowały 35 osób (w tym szefów grupy) i skontrolowały 6 przedsiębiorstw powiązanych z organizacją przestępczą. Podczas nalotów na firmy w Hiszpanii, władze przejęły pół tony nienadającej się do spożycia koniny.

Dzięki aktywnej współpracy międzynarodowej wspieranej przez Europol, wykryto nielegalne działania w Belgii, gdzie dokonano kolejnych 6 aresztowań. Podejrzani pełnili różne funkcje – od tych, którzy dokonywali uboju zwierząt bez niezbędnej kontroli, po osoby zajmujące się transportem, lekarzy weterynarii wystawiających fałszywe dokumenty i sklepy mięsne sprzedające nienadające się do spożycia mięso.


Znęcanie się nad zwierzętami generujące miliony nielegalnego zysku


Podejrzani pozyskiwali konie z całej Hiszpanii za darmo lub płacąc do 100 euro za zwierzę. Te konie nie były przeznaczone na rynek spożywczy, a potencjalny nielegalny zysk był znaczny. Lider grupy założył w 2019 roku kompletny zakład i rozpoczął nielegalny program, gdy uzyskał wystarczającą ilość żywego inwentarza. Hiszpańscy oficerowie dokonując nalotów na tajne obiekty wykryli 80 koni, które cierpiały na różne nieleczone choroby z powodu braku kontroli weterynaryjnej.


Brak nadzoru stwarzał znaczące ryzyko rozwoju chorób odzwierzęcych przenoszonych na ludzi. Ponadto zwierzęta musiały znosić złe warunki hodowli, brak pożywienia i wody oraz ciągłe sytuacje stresowe podczas transportu. Pojedyncza nielegalna przesyłka mogła wygenerować dla przewoźników 35 000 euro, przy szacunkowym łącznym obrocie w wysokości 4,5 mln euro. Organizacja przestępcza wygenerowała nielegalny zysk w wysokości około 1,5 mln euro.


Europol koordynował działania operacyjne, ułatwiał przepływ informacji i zapewniał wsparcie analityczne krajowym organom ściągania. Podczas prowadzonej akcji Europol wysyłał ekspertów do Belgii i Hiszpani, aby sprawdzali krzyżowo informacje operacyjne z bazami danych Europolu w czasie rzeczywistym i dostarczali wskazówek śledczym w terenie.


Yorumlar


bottom of page