top of page

23% próbek oleju palmowego w Ghanie z niedozwolonym barwnikiem Sudan IV

Urząd ds. Żywności i Leków Ghany pod koniec 2021 r. przeprowadził ogólnokrajowe kontrole na obecność niedozwolonego barwnika Sudan IV w olejach palmowych badając 306 próbek.

Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) Ghany pod koniec 2021 r. przeprowadził ogólnokrajowe kontrole na obecność niedozwolonego barwnika Sudan IV w olejach palmowych. W blisko 23% próbek (70/306) stwierdzono obecność barwnika Sudan IV. Stosowanie Sudanu IV jako dodatku do żywności jest surowo zakazane.


Wysokie wskaźniki niezgodności pomimo ogromnego nakładu na publiczną edukację w Ghanie

Największy wskaźnik niezgodności odnotowano w regionie Wielka Akra – 60,8%. Pomimo ogromnego nakładu Ghany na publiczną edukację i działań uwrażliwiających na konsekwencje zdrowotne dodania barwnika Sudan IV do żywności (zwłaszcza olejów palmowych), producenci i handlarze z Ghany nadal go stosują ze względu na preferencje konsumentów w odniesieniu do koloru.


Działania następcze

FDA Ghany zainicjowała rygorystyczną publiczną kampanię edukacyjną na głównych rynkach. Ponadto w ramach tej kampanii coraz więcej próbek jest regularnie pobieranych do badań. FDA Ghany jest w trakcie wprowadzania systemu identyfikowalności produktów rolnych w kraju, który pomógłby w poprawie kwestii bezpieczeństwa żywności.


Comments


bottom of page