top of page

120 ton przemysłowej skóry zwierzęcej jako nigeryjski przysmak „Ponmo”

Władze nigeryjskie przejęły 120 ton przemysłowej skóry, która trafiała do konsumentów jako lokalny przysmak zwany „Ponmo”.


Odpowiedź na skargi społeczeństwa

Narodowa Agencja ds. Administracji i Kontroli Żywności oraz Leków NAFDAC przechwyciła w Lagos duże ilości niebezpiecznych skór i skór zwierzęcych, popularnie znanych jako Ponmo. Akcja była odpowiedzią na skargi zgłaszane przez społeczeństwo, które informowało o rzekomej sprzedaży i dystrybucji importowanych skór, przeznaczonych do użytku w przemyśle skórzanym. Skóry te sprzedawano nieświadomym klientom jako nadające się do spożycia produkty ze skóry zwierzęcej, znane lokalnie jako „Ponmo”.


120 ton niezdatnych do spożycia skór i niebezpiecznych dla zdrowia konsumentów

Nigeryjska agencja przeprowadziła naloty w kilku miejscach w stanie Lagos. Łącznie z sześciu różnych miejsc przechwycono 120 ton niezgodnych produktów i objęto dochodzeniem siedmiu podejrzanych. Jak podała agencja, skóry we wstępnym procesie są traktowane przemysłowymi substancjami chemicznymi, które nie są przeznaczone do konsumpcji. Produkt ten jest toksyczny i szkodliwy dla zdrowia publicznego - wymieniono tylko część potencjalnych problemów zdrowotnych. Oprócz działania kancerogennego spożywanie tego niebezpiecznego produktu może prowadzić m.in. do: uszkodzenia wątroby, nerek, serca i układu nerwowego, zwiększonego ryzyka niedokrwistości aplastycznej. Władze zaapelowały do społeczeństwa o zachowanie szczególnej czujności.


Σχόλια


bottom of page