top of page

Śledztwo we Włoszech doprowadziło do wykrycia zafałszowań tuńczyka, łososia i przetworów rybnych


Karabinierzy NAS (jednostka ds. zwalczania fałszerstw i ochrony zdrowia) z Bari oraz Neapolu przeprowadzili akcję kontrolną przeciwko przedsiębiorcom i pracownikom zakładów rybnych z miasta Bisceglie, firmy doradczej ds. bezpieczeństwa żywności i prywatnego laboratorium w Avellino.


Zatrucie kilkudziesięciu osób po spożyciu zafałszowanego tuńczyka

Śledztwo koordynowane przez prokuraturę w Trani rozpoczęto w czerwcu 2021 r., kiedy to zatrucia pokarmowego po spożyciu tuńczyka żółtopłetwego doznało kilkadziesiąt osób. Część z nich była hospitalizowana, a zatrucia stwierdzono w różnych prowincjach kraju. Ustalono, że produkt przed wprowadzeniem do obrotu został rozmrożony, a następnie zafałszowany azotanami i azotynami, w celu poprawy wyglądu i barwy. Wyniki dalszego śledztwa opublikowano na początku lipca 2023 r.


Mrożony łosoś sprzedawany jako świeży, handel przeterminowanymi produktami rybnymi

Kolejne śledztwa pozwoliły ustalić, że podejrzani wprowadzali do obrotu duże ilości mrożonego łososia, który sprzedawany był w postaci świeżych przetworów rybnych. Ponadto stwierdzono handel przeterminowanymi produktami rybnymi, a w jednym przypadku świadome wprowadzenie partii tuńczyka z wysokimi poziomami histaminy.


Oszuści ukrywali i fałszowali wyniki niekorzystnych analiz

Podejrzani najprawdopodobniej systematycznie ukrywali niekorzystne wyniki analiz przeprowadzanych na produktach rybnych oraz fałszowali świadectwa sporządzone przez akredytowane laboratoria, aby ukryć obecność azotanów i azotynów, a ponadto zaniżyć wartość dotyczącą askorbinianów.


W tej sprawie wydano 11 nakazów tymczasowego aresztowania. Ponadto zajęto wpływy z nielegalnej działalności, około 5,2 mln euro, dwie spółki przetwórstwa rybnego i powiązany z nimi majątek.


Comentarios


bottom of page